Německý DJ Paul van Dyk se narodil ve městě Eisenhüttenstadt na území bývalé NDR. Město se nacházelo tak blízko k Západnímu Berlínu, že tam bylo možné naladit jinde nedostupné „západní“ radiové stanice. Malý Paul tak mohl poslouchat západní muziku, ze které ho nejvíce zaujali The Smiths a The New Order. Krátce před pádem železné opony dostal společně se svou matkou povolení přestěhovat se do Hamburku za tetou.

Když Berlínská zeď padla, začala se v Německu rozrůstat techno kultura, ale Paulovi v ní chybělo něco nového. Jeho první remix prý vznikl tak, že vzal své matce dvě gramofonové desky, které nikdy neposlouchala, a začal je rukou zastavovat a zrychlovat. „Nové a jiné“ bylo na světě.

Veřejně se poprvé prezentoval v berlínském tanečním klubu Trezor v březnu roku 1991. Přibližně tehdy začal Paul s vlastním skládáním. V roce 1992 natočil skladby Perfect Day a How Much Can You Take, na kterých spolupracoval s Cosmic Baby (novinář a hudební publicista, vlastním jménem Harald Blüchel). Dvojice si říkala Visions of Shiva. „Když jsem držel v ruce svoji úplně první nahrávku, měl jsem radost jako malé dítě,“ vzpomíná Paul. Van Dyk se ale neustále zlepšoval a jeho remix skladby Love Stmulation (v originálu od DJ Humate) se stal v roce 1993 klubovým hitem roku. Do povědomí posluchačů se Paul Van Dyk dostal také díky hraní v legendárním berlínském klubu E-Werk.
V roce 1994 vydal své debutové album 45 RPM (45 remixů za minutu). Po dvou letech následovalo druhé, velmi úspěšné album s názvem Seven Ways, které upevnilo Paulovu pozici v žebříčku 100 nejlepších trance DJů světa.

Vlastní vydavatelství
V tomto období začaly přicházet pozitivní ohlasy ze strany britských hudebních časopisů. Například deska Seven Ways byla vyhlášena jako nejlepší album roku mezi čtenáři časopisu DJ Magazine.Nedlouho poté musel Paul kvůli sporům o autorská práva ukončit svůj kontrakt s vydavatelstvím MFS. Přišel tak i o svého přítele Marka Reedera, majitele tohoto vydavatelství. Toto byla Paulova první negativní zkušenost způsobená slávou a médii. Spolu se svým týmem založil vlastní vydavatelství Vandit Records, se kterým prezentuje sebe, ale i jiné talentované DJe.

V roce 1998 ve Velké Británii znovu vyšlo album 45RPM. Dosáhlo na první místa téměř ve všech hitparádách. Vydavatelství Deviant Records, které má na starosti vydávání Paulových alb ve Velké Británii, pomohlo dýdžejovi v tomtéž roce vydat sbírku jeho nejlepších remixů. Výběr nesl název Vorsprung Dyk Technik a najdeme na něm 33 remixů na třech CD, například For an Angel nebo remix skladby 1998 (v originálu od Binary Finary), stejně jako starší hity jako Love Stimulation a Playing with the Voice in Germany. Rok po vydaní přesáhlo album Vorsprung Dyk Technik hranici 60 tisíc prodaných kusů ve Velké Británii.

V roce 2000 vyšlo další album Out There And Back, které obsahuje také singl Tell Me Why (The Riddle). Za rok vydal album The Politics of Dancing a rok poté se podílel na tvorbě soundtracku k mexickému filmu Zurdo. V roce 2003 vydal Paul krátce za sebou hned dvě alba – Reflections a Global (vydaný také na DVD), který zachycuje muzikantovy cesty po světě, zážitky a pocity z nich. Nothing But You, jedna za skladeb alba Reflections, dobyla rádia po celém světě. Další track z tohoto alba, Time Of Our Lives, dosáhl za krátkou dobu na první příčku v britských a německých hitparádách. Paul van Dyk na ní spolupracoval s rockovou kapelou Vega 4. Nedlouho po ní byl vydán další singl Crush, který vznikl ve spolupráci s Petrom Heppnerom, zpěvákem německé skupiny Wolfsheim.

V roce 2004 se Paul zúčastnil kampaně Rock the Vote. Spolu s umělci jako Bono, Lenny Kravitz a Black Eyed Peas vyzýval americkou mládež, aby se zúčastnila prezidentských voleb. Bylo to poprvé, kdy se interpret elektronické hudby zapojil do kampaně podobného druhu. V roce 2005 mu vyšlo album The Politics of Dancing 2 se singlem The Other Side. Byl nominován na Grammy a desku podpořilo turné The Politics of Dancing 2 World Tour, které pokračovalo i v roce 2006.

Paul van Dyk účinkuje každou středu od 20:00 v show radia Fritz. Ve svých posledních živých vystoupeních používá dva laptopy a speciální software, který mu umožňuje plně využít zkušenosti z klubů.
Paul je ženatý se zpěvačkou Nataschou, jejíž vokály dokreslují nezapomenutelný Paulův song Together We Will Conquer z desky Out There And Back.

Vystoupení v ČR
V České republice vystoupil čtyřikrát. Jeho prvním koncertem byl set v pražské T-Mobile Areně v květnu roku 2004. O rok později zahrál v rámci tradičního festivalu Mácháč. V roce 2006 přijal pozvání svého kamaráda Michaela Buriana a v květnu ovládl holešovickou halu. Pozorní fandové mistrovy tvorby rozpoznali tehdy neznámý materiál, který v současnosti nese název Paul van Dyk feat. Ashley Tomberlin - Complicated. Jde o píseň, která je součástí nového Dykova alba In Between.